שותפים

מחלוקות כספיות בין שותפים 

שותפות לרוב היא דבר נהדר. טובים השניים מן האחד! העסקים החזקים ביותר בשוק הם שותפויות וחברות בעלות מספר בעלים.
לעיתים רבות שותפויות נקלעות למחלוקות כספיות כאלו ואחרות, בעקבות רצון של מי מהצדדים לפרק את השותפות, חובות כספיים כאלה ואחרים של בעלי החברה או הלוואות שהחברה נאלצה לקחת. לעיתים יהיה זה בנוגע לנכסים בבעלות החברה, או סתם מחלוקות כספיות כאלו ואחרות בתוך החברה עצמה, בעקבות חוזים בין השותפים ומקרים שלא נידונו כהלכה בטרם עת.

בית דין הדן על-פי תורה הוא המקום הטוב ביותר לברר מחלוקות מעין אלו. לדוגמה מקרה שהיה:
שני שותפים בחנות נקלעו לחובות גדולים – חלקם לספקים שעבדו איתם, חלקם הלוואות שלקחו על מנת להקים את העסק, וחלקם אף למס הכנסה, לביטוח לאומי ולמע"מ. מדובר על חובות של מאות אלפי שקלים. אחד השותפים החליט לפרוש, לקח על עצמו סכום מסוים, וטען שסכום זה בלבד הוא מסוגל לשלם.

הנ"ל לא היה רשום כשותף על-ידי רשויות המדינה, ודבר זה היווה בעיה מאין כמוה. השותף השני חשב שאין באפשרותו לעשות דבר, ולבית משפט אזרחי הוא לא רצה ללכת מסיבות שונות – ומצד שני הוא נשאר עם חובות גדולים בהרבה וחשב שעולמו חרב עליו.

הנ"ל פנה למשרדנו. לאחר בחינה מעמיקה של הנושא בפן ההלכתי ועיון מעמיק בפוסקים הראשונים והאחרונים הדנים בנושא, פנינו לבית הדין ודנו בכל האמור על-פי דין תורה.

הדברים באו לידי פתרון וגם קיבלו תוקף בפסק בוררות בעל תוקף, שנגבה על-ידי הוצאה לפועל. העניין הסתיים בתוך פחות משלושה חודשים.

תיק בבית משפט אזרחי המתדיין בנושאים מעין אלו, מלבד שאינו פוסק על-פי תורה, ורבים מהדברים הם גזל גמור ופשרות שלא במקומן, עלול לקחת שנים ארוכות ולגרור ערעורים חוזרים ונשנים, שעלולים לקחת את מיטב מרצו וכספו של כל בעל דין – גם העשיר ביותר.

פסק דין על-פי תורה על-ידי שלשה דיינים בדיני ממונות הוא דין אמת לאמיתו, המסתיים לרוב תוך שלושה עד שישה חדשים, כמעט שלא ניתן לערעור ומונע גזל של כל המעורבים.

אמנם יש לדעת כי ללא ייעוץ יסודי, כתב תביעה בנושאי שותפות עלול לטמון בחובו טענות רבות שאינן בעלות תוקף משפטי בבית דין. זאת לעומת טענות אחרות בעלות תוקף הלכתי רב, אף שנראות כבעלות משמעות שולית.

אם דברים לא ייטענו בבית הדין בצורה הנכונה, או יובאו לבית הדין שלא בזמן הנכון או בשינוי מסוים של העובדות, עלול להיגרם נזק בלתי הפיך שלא ניתן לחזור בו אף על-פי תורה, מה שעלול להסתכם בממון רב.

 
צרו קשר למידע נוסף ולתיאום פגישת ייעוץ. אבנר הן – טוען רבני, מגשר ובורר מוסמך
אבנר הן - טוען רבני
אבנר הן - טוען רבני

פגישת ייעוץ ראשונית חינם!