מקח וממכר

מקח וממכר, הונאה ומקח טעות

מסחר הוא אחד התחומים המועד לסכסוכים ממוניים מעצם היותו. בין הדברים הנידונים בבתי הדין ניתן למנות קניית ומכירת קרקעות, נכסים, וחפצי ערך. התחייבויות של אנשים לתשלומים כאלה ואחרים, ומחלוקות אודות העסקה עצמה ופרטיה.

לעיתים אירע אונס מסוים לאחר המכירה – לבעל הנכס, לקונה או אפילו בנכס עצמו. האם כל זה משנה את פרטי העסקה? האם התחייבות כזו או אחרת לתשלום סך מסוים, אכן אינה ניתנת לשינוי?

לעיתים פריט או נכס המוערך בשווי מסוים, מתברר כשווה פי כמה לעיתים נודע כי ההפך הוא הנכון, והדבר שווה פחות. לעיתים נמצאת טעות בשטר המכירה, ולעיתים השטר אובד. לעיתים טוען הקונה כי המוכר הונה ורימה אותו ביודעין, והמוכר טוען כי עשה הכול בתום לב ומחזיק גם הוכחות לדבריו.

נושאים כגון אלו – נושאי נדל"ן ומיטלטלין, מסחר בשוק המניות ובין אדם לחברו – הם נושא לדיונים רבים בבתי הדין בעם ישראל מאז ומעולם.

כל אלו נידונו בהרחבה על-ידי גדולי הפוסקים עד ימינו אלה. ספרים רבים נכתבו, על מנת לפתור בעיות שנוצרו עם הקדמה שנוצרה בדורות האחרונים. התורה היא נצחית ותקפה בכל זמן מהזמנים, אך לא נמלט מעיני פוסקי זמננו הצורך לענות על בעיות כאלו ואחרות שנוצרו עם המסחר האלקטרוני ושוק המניות. עניינים אלו נידונים גם היום ובתי הדין עוסקים בתביעות מסוגים שונים בנושאי מסחר או קניית ומכירת נכסים ברשת האינטרנט.

דיונים בכלל נושאים אלו מורכבים מאוד ודורשים ידע רב ומעמיק – לא רק בספרי ההלכה הקדומים, אלא גם בפסיקות ההלכה של גדולי הפוסקים בימינו. בין שבנושאי קניית ומכירת נדל"ן ושינוי החוקים במדינה בנוגע לקרקעות, לשעבודים ולרישום הנכסים, ובין שבשינוי צורת הסחר בין גופים שונים לחברות ובין איש לרעהו.

בסכסוכים ממוניים בענייני מקח וממכר, באיזה אופן שיהיו צריכים להתנהל בבית דין של שלשה דיינים מומחים, רשאי בית הדין להזמין לדיון מומחים ככל שיידרשו: מומחי בנייה או רכב, שמאי נזיקין או מומחים לסחר בבורסה ולניירות ערך.

תביעה בבתי המשפט האזרחיים עתידה להימשך על פני שנים רבות, להיות נושא לערעורים בערכאות נוספות ולעלות ממון רב מכיסם של כל המעורבים. לעומת זאת, הדיון בבתי הדין נפתר בזמן קצר בהרבה, לעיתים תוך דיונים ספורים ועד מספר חדשים, וכמעט שלא ניתן לערער על פסיקתו. צרו קשר למידע נוסף ולתיאום פגישת ייעוץ. אבנר הן – טוען רבני, מגשר ובורר מוסמך
אבנר הן - טוען רבני

ייעוץ טלפוני ראשוני חינם!​

אבנר הן - טוען רבני

פגישת ייעוץ ראשונית חינם!