הן אבנר
 
 
 
 
 
לתיאום פגישת ייעוץ אישית התקשרו
 
073-7764001
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
צרו קשר עם אבנר הן – טוען רבני, מגשר ובורר מוסמך
 
 
 
 
 
 
 
השדות המסומנים ב-* הם שדות חובה
 
** לא נשתמש או נעביר את המידע האישי שלך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

משמורת ילדים

 
 
 
בתי הדין הרבניים הם חלק בלתי נפרד ממערכת המשפט בישראל. לכל זוג שנמצא בהליך גירושין, יש את זכות הבחירה לדון בעניינים הנלווים לגירושין או בבתי המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני.
הפוסקים בבתי דין הרבני נקראים דיינים והגוף האחראי הוא הנהלת בית הדין הרבני.
חזקת הגיל הרך נובעת מדין תורה המובא בגמרא וקובע כי המשמורת תהיה ביד האם עד הגיע הילדים לגיל שש, למעט מקרים בהם קיימות ראיות שהאם לא מסוגלת להחזיקם ואז המשמורת תעבור לידי לאב.
הסיבה לדין זה בתורה ובחוק היא מטעם טובת הילדים, כלומר התורה המכירה את נפש האדם והילדים קובעת כי טובת ילד להיות בטיפול אמו עד לאחר הגיעו לגיל שש.
אמנם מדין תורה לאחר גיל שש ראוי יותר שהבן ישהה אצל האב, כיוון שהוא יכול להיות זה שאחראי לחינוכו ולימודי התורה שלו יותר מהאם, הבת לעולם עדיף שתגדל אצל אמה. אולם, אם האב עלול לקלקל את חינוך הבן ולהוציאו לתרבות רעה, ואצל האם יחונך בצורה טובה יותר, בית הדין הרבני יפסוק להשאירו אצל אמו אף מעל גיל שש. וכן הבת אף שטוב לה לגדול אצל אמה, אם ישנו חשש שמידי האם תגדל לתרבות רעה, יעדיף בית הדין הרבני ליתן את המשמורת ביד האב. ככלל כל מקרה לגופו וכל צד עליו להוכיח במידת הצורך את תביעתו.

איך בא לידי ביטוי עקרון טובת הילד בבית הדין הרבני?

כפי שנאמר לעיל העקרון המנחה את כלל הפוסקים ודין הגמרא וכן בבית הדין הרבני בכלל, הוא עקרון טובת הילד, וכך הוא גם בבתי המשפט לענייני משפחה בהתאם לחוק. כלומר הסיבה שעד גיל שש יהיו ביד האם הינה לטובתם, ולא לטובתה. והעקרון שלאחר גיל שש יהיו הבנים אצל האב הינו לטובתם ולא לטובתו.
הכרעת השאלה מהי טובת הילד היא עיקר הנושא אשר ניתן לבית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה לבררו, הכל בהתאם למקרה. ולכן מתאמצים הצדדים להביא הוכחות רבות ככל האפשר להוכחת טענתם בנושא זה כנגד הצד השני.
מה קורה היום בבתי המשפט? לאחר מחקרים מעשרות השנים האחרונות שהוכיחו כי משמורת משותפת היא דבר טוב לילד, לכן בימינו בתי המשפט ובתי הדין הרבניים סוטים מחזקת הגיל הרך, ולרוב אב שמעוניין בזמני שהות שווים ובמשמורת משותפת יקבל יחסית בקלות משמורת משותפת או כמעט משותפת, אף בילדים מתחת גיל שש. לעתים יהיה זאת לאחר תסקיר מחלקת הרווחה והמלצות שלה, בעקבות בדיקה של כל הורה, בדיקה של כל אחד מהבתים ויחסו לילדיו ולבן הזוג השני. כיום, משמורת משותפת של ילדים מתחת גיל שש נפוצה הרבה יותר גם בבתי המשפט וגם בבתי הדין הרבניים.

במידה ואתם נמצאים בהליך גירושין, מומלץ שתקבלו את כל הסיוע לכך מ - אבנר הן טוען רבני מקצועי ומנוסה שישמח לעזור ולסייע לכם בהסכם ובכל ההליך כולו.

 
 
 
 
צרו קשר למידע נוסף ולתיאום פגישת ייעוץ. אבנר הן – טוען רבני, מגשר ובורר מוסמך: 073-7764001.