הן אבנר
 
 
 
 
 
לתיאום פגישת ייעוץ אישית התקשרו
 
073-7764001
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
צרו קשר עם אבנר הן – טוען רבני, מגשר ובורר מוסמך
 
 
 
 
 
 
 
השדות המסומנים ב-* הם שדות חובה
 
** לא נשתמש או נעביר את המידע האישי שלך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

משמורת ילדים

 
הילדים הם "הבטן הרכה" של מקרי גירושין רבים. בניגוד לרכוש או נושאים אחרים בהם ניתן להילחם עד הסוף, נושא הילדים הוא נושא רגיש וברוב הגדול של המקרים הוא גם מהווה מכנה משותף לשני ההורים למרות המחלוקות ביניהם - שני ההורים אוהבים את הילדים ורוצים בטובתם, רק שלא תמיד מסכימים ביניהם על הדרך. בשל כך, קביעת משמורת ילדים והסדרי ראיה היא לא תמיד פשוטה וכוללת בתוכה הרבה אמוציות. בנוסף, לא מדובר רק על עניין רגשי מאחר וגם נושא המזונות קשור לעניין המשמורת.
 

כיצד נקבע מיהו ההורה המשמורן?

 
למרות השינוי שחל במקומו של האב בחיי ילדיו בשנים האחרונות ובשוויון בחלוקת התפקידים בין הורים, כאשר מדובר על משמורת ילדים עדיין בחלק גדול מהמקרים ההורה המשמורן הוא האם. אחת הסיבות המרכזיות לכך הוא עניין חזקת הגיל הרך- החוק הקובע שעד גיל 6 הילדים יגדלו אוטומטית אצל האם. כך, כאשר ישנו ילד מתחת לגיל 6 במשפחה, נקבע בד"כ כי ההורה המשמורן לכל הילדים הוא האם, זאת כדי לא להפריד בין הילדים. כך יוצא במצבים רבים שהאם היא ההורה המשמורן ולאב נקבעים הסדרי ראיה.

במידה וחלו שינויים בנסיבות רשאי בית המשפט לקבוע שינוי במשמורת. טובת הילד נמצאת כל הזמן לנגד עיניהם של הדיינים או השופט, ואם נסיבות או עובדות חדשות נמצאות ככאלה ששינוי המשמורת הוא לטובת הילד, יפסוק בית הדין הרבני או בית המשפט על כך. לרצונו של הילד יש משקל גדול יותר החל מגיל 10 ואם בשלב מסוים הוא מעוניין לעבור לגור אצל ההורה האחר ולדבר אין השלכות שעלולות לפגוע בו הדבר אפשרי .

 
משמורת ילדים
 

כיצד נקבעים הסדרי ראיה להורה שאינו המשמורן?

 
הסדרי הראיה להורה שאינו משמורן נקבעים על ידי בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה, וכן ניתן לעשות זאת בהסכמה בין ההורים בהסכם הגירושין. הסדרי הראיה הסטנדרטיים הם ביקור אחד או שניים בשבוע אצל ההורה הלא משמורן, כשהם יכולים להיות עם או ללא לינה, וכן כל סוף שבוע שני ומחצית הזמן בחופשות או חגים. בקביעת הסדרי הראיה יש להתחשב בגיל הילדים, כאשר בגילאים צעירים יותר יקבעו לרוב זמני שהות ממושכים יותר עם האם ולינה בביתה. גם כאן יש להתחשב בכל ילד וילד ורגשותיו.
 

משמורת משותפת

 
הסדרי הראיה להורה שאינו משמורן נקבעים על ידי בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה, וכן ניתן לעשות זאת בהסכמה בין ההורים בהסכם הגירושין. הסדרי הראיה הסטנדרטיים הם ביקור אחד או שניים בשבוע אצל ההורה הלא משמורן, כשהם יכולים להיות עם או ללא לינה, וכן כל סוף שבוע שני ומחצית הזמן בחופשות או חגים. בקביעת הסדרי הראיה יש להתחשב בגיל הילדים, כאשר בגילאים צעירים יותר יקבעו לרוב זמני שהות ממושכים יותר עם האם ולינה בביתה. גם כאן יש להתחשב בכל ילד וילד ורגשותיו.
 
 
בתי הדין הרבניים הם חלק בלתי נפרד ממערכת המשפט בישראל. לכל זוג שנמצא בהליך גירושין, יש את זכות הבחירה לדון בעניינים הנלווים לגירושין או בבתי המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני.
הפוסקים בבתי דין הרבני נקראים דיינים והגוף האחראי הוא הנהלת בית הדין הרבני.

חזקת הגיל הרך נובעת מדין תורה המובא בגמרא וקובע כי המשמורת תהיה ביד האם עד הגיע הילדים לגיל שש, למעט מקרים בהם קיימות ראיות שהאם לא מסוגלת להחזיקם ואז המשמורת תעבור לידי לאב.
הסיבה לדין זה בתורה ובחוק היא מטעם טובת הילדים, כלומר התורה המכירה את נפש האדם והילדים קובעת כי טובת ילד להיות בטיפול אמו עד לאחר הגיעו לגיל שש.

אמנם מדין תורה לאחר גיל שש ראוי יותר שהבן ישהה אצל האב, כיוון שהוא יכול להיות זה שאחראי לחינוכו ולימודי התורה שלו יותר מהאם, הבת לעולם עדיף שתגדל אצל אמה. אולם, אם האב עלול לקלקל את חינוך הבן ולהוציאו לתרבות רעה, ואצל האם יחונך בצורה טובה יותר, בית הדין הרבני יפסוק להשאירו אצל אמו אף מעל גיל שש. וכן הבת אף שטוב לה לגדול אצל אמה, אם ישנו חשש שמידי האם תגדל לתרבות רעה, יעדיף בית הדין הרבני ליתן את המשמורת ביד האב. ככלל כל מקרה לגופו וכל צד עליו להוכיח במידת הצורך את תביעתו.

איך בא לידי ביטוי עקרון טובת הילד בבית הדין הרבני?

כפי שנאמר לעיל העקרון המנחה את כלל הפוסקים ודין הגמרא וכן בבית הדין הרבני בכלל, הוא עקרון טובת הילד, וכך הוא גם בבתי המשפט לענייני משפחה בהתאם לחוק. כלומר הסיבה שעד גיל שש יהיו ביד האם הינה לטובתם, ולא לטובתה. והעקרון שלאחר גיל שש יהיו הבנים אצל האב הינו לטובתם ולא לטובתו.

הכרעת השאלה מהי טובת הילד היא עיקר הנושא אשר ניתן לבית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה לבררו, הכל בהתאם למקרה. ולכן מתאמצים הצדדים להביא הוכחות רבות ככל האפשר להוכחת טענתם בנושא זה כנגד הצד השני.
מה קורה היום בבתי המשפט? לאחר מחקרים מעשרות השנים האחרונות שהוכיחו כי משמורת משותפת היא דבר טוב לילד, לכן בימינו בתי המשפט ובתי הדין הרבניים סוטים מחזקת הגיל הרך, ולרוב אב שמעוניין בזמני שהות שווים ובמשמורת משותפת יקבל יחסית בקלות משמורת משותפת או כמעט משותפת, אף בילדים מתחת גיל שש. לעתים יהיה זאת לאחר תסקיר מחלקת הרווחה והמלצות שלה, בעקבות בדיקה של כל הורה, בדיקה של כל אחד מהבתים ויחסו לילדיו ולבן הזוג השני. כיום, משמורת משותפת של ילדים מתחת גיל שש נפוצה הרבה יותר גם בבתי המשפט וגם בבתי הדין הרבניים.

במידה ואתם נמצאים בהליך גירושין, מומלץ שתקבלו את כל הסיוע לכך מ - אבנר הן טוען רבני מקצועי ומנוסה שישמח לעזור ולסייע לכם בהסכם ובכל ההליך כולו.

 
 
 
 
צרו קשר למידע נוסף ולתיאום פגישת ייעוץ. אבנר הן – טוען רבני, מגשר ובורר מוסמך: 073-7764001.